Final Table - March 12th 2020                                
                                       
                                       
    Congratulations to all our Cross Country Champions!                            
                                     
                                   
     M.E.C. Cross Country
 Championships 2019-20
Event Essex League
One Tree Hill
Ellisons
League
Halstead
Essex League
Horseheath
Ellisons
League
Great Bentley
Mid Essex League
Great Notley
Essex League
Writtle
Mid Essex
League
Dunmow
Mid Essex
League
Rivenhall
Essex League
Hilly Fields
Ellisons
League
Springfield
(Writtle)
Mid Essex
League
Little Baddow
Ellisons
League
Harwich
Ellisons
League
Hadleigh
   
    LADIES   Date Oct 12th Oct 20th Oct 26th Nov 3rd Nov 17th Dec 14th Dec 15th Jan 5th Jan 11th Jan 12th Jan 19th Feb 23rd March 8th    
    Name Total Events Total Points                              
  1st  Lorna Pettifer 11 473   47 49 47 47 50 45 R 50 46 45 47   Lorna Pettifer  
  2nd  Lucy Ferguson 7 294   49   46     50 R   50 49   50 Lucy Ferguson  
  3rd  Sam Bracebridge 7 285     50 48 48   46 R   47 46     Sam Bracebridge  
    Sue Clarke 6 244   50         49 R   49 48 48   Sue Clarke  
    Keely Jordan 5 242   48   49 49   48     48       Keely Jordan  
    Muriel Austin 5 221       45 44   43     45 44     Muriel Austin  
    Julia Binstead 3 136   46     46   44             Julia Binstead  
    Rachel Flannigan 2 100                     50 50   Rachel Flannigan  
    Paula Purtell 3 97 50             R     47     Paula Purtell  
    Nadine Hendrie 2 88   44   44                   Nadine Hendrie  
    Katy Fidler-Munday 1 50       50                   Katy Fidler-Munday  
    Tracey Woodyard 2 50         50     R           Tracey Woodyard  
    Cathy Atkinson 1 49                       49   Cathy Atkinson  
    Sharon Skidmore 2 49 49             R           Sharon Skidmore  
    Julie Peacock 1 48 48                         Julie Peacock  
    Teresa Wood 2 47             47 R           Teresa Wood  
    Kate Stannett 1 46                       46   Kate Stannett  
    Jackie Sibthorp 1 45         45                 Jackie Sibthorp  
    Jayne Vernon 1 45   45                       Jayne Vernon  
                                       
    GENTS                                  
    Name Total Events Total Points                              
  1st  Ben Leeds 10 481   47   47 48 50 48   48 49 48 48 48 Ben Leeds  
  2nd  Paul Tawn 10 427 47 42 48 43 43 45 41     41 38   39 Paul Tawn  
  3rd  Justin Ruggles 10 424   41   40 44 46 42   44 43 40 43 41 Justin Ruggles  
    Chris Seymour 7 347   48   50     50   49 50 50   50 Chris Seymour  
    Myles Coulson 7 279   46   48     45 R   48 46   46 Myles Coulson  
    Steve Covey 5 229       45 47         47   47 43 Steve Covey  
    James Goddard 5 222 46   49 41   43     43         James Goddard  
    Daniel Quartly 4 185           48     45     45 47 Daniel Quartly  
    David Spain 4 184   45     46   47         46   David Spain  
    Dan Augustin 5 175       44 45     R     41   45 Dan Augustin  
    David Reaves 4 166   43   42               41 40 David Reaves  
    Nick Hammond 3 149   49 50                 50   Nick Hammond  
    John Hood 3 142       46 49       47         John Hood  
    Cliff King 4 139           49 46 R     44     Cliff King  
    John Sweeney 4 133           47 44 R     42     John Sweeney  
    Russel Breyer 4 131               R   45   44 42 Russel Breyer  
    David Leeds 3 123                 42   39 42   David Leeds  
    Guy Hammett 4 122         42     R   42     38 Guy Hammett  
    Scott Williams 2 100   50             50         Scott Williams  
    Andrew Doig 2 98                       49 49 Andrew Doig  
    Will Ferguson 3 98             49 R     49     Will Ferguson  
    James Haskey-Jones 2 96       49             47     James Haskey-Jones  
    Adam Hunter 2 89                 46   43     Adam Hunter  
    Simon Ferguson 2 89                     45   44 Simon Ferguson  
    Brian Butcher 3 85 45 40           R           Brian Butcher  
    Craig Vernon 2 78   39   39                   Craig Vernon  
    Mark Jackson 2 77             40       37     Mark Jackson  
    John Clarke 2 75                   40 35     John Clarke  
    Craig Dawson 1 50         50                 Craig Dawson  
    Richard Bonham 1 50 50                         Richard Bonham  
    Colin Dunn 1 49 49                         Colin Dunn  
    Ian Hart 1 48 48                         Ian Hart  
    Dan Ward 2 46               R   46       Dan Ward  
    Greg Wisken 1 44           44               Greg Wisken  
    Jon Yorston 1 44   44                       Jon Yorston  
    David Casey 2 44               R   44       David Casey  
    Simon Baker 2 43             43 R           Simon Baker  
    Kevin Payne 1 41                 41         Kevin Payne  
    Keith Jackson 2 36               R     36     Keith Jackson  
                                       
    JUNIORS                                  
    Name Total Events Total Points                              
  1st  William Ferguson 4 200   50   50           50     50 William Ferguson  
  1st  Oscar Whiteman 3 150   50   50           50       Oscar Whiteman  
  1st  Ben Whiteman 2 100   50   50                   Ben Whiteman  
                                       
    R = Represented the club but no points awarded as our home fixture