2019 trail race results

2018 Trail Race Results

nightmare series

The remainers have been whittled down, but anything could happen in the final event

long route
Nightmare 1 Nightmare 2 Nightmare 3 Nightmare 4 Series
simon ferguson mec 00:47:35 0:51:32 00:50:12
02:29:19
sean ketteridge un 00:47:04 0:50:54 00:52:26
02:30:24
andy lager wit 01:00:09 0:51:17 00:48:52
02:40:18
bill smythe wit 00:52:42 0:52:55 00:56:57
02:42:34
lyn higgs mec 00:50:50 1:00:39 00:53:35
02:45:04
john byford ss 00:50:27 1:01:54 00:53:38
02:45:59
peter hodgson lt bad 00:51:59 0:57:34 00:56:45
02:46:18
david lumby tra 00:56:47 0:58:09 01:01:28
02:56:24
sarah colbert mec 01:02:10 1:07:05 01:00:20
03:09:35
john mcvelia tip 01:12:35 1:17:25 01:16:06
03:46:06
john pettfier mec 01:18:42 1:12:02 01:17:47
03:48:31
lorna pettifer mec 01:18:42 1:12:02 01:17:47
03:48:31
lyn west mec 01:21:24 1:18:16 01:24:51
04:04:31
chris childs mec 01:21:41 1:18:16 01:24:51
04:04:48







craig dawson mec 00:44:27 0:47:07

01:31:34
roy read mec 00:52:24 0:51:07

01:43:31
melisa dowell chac
1:00:39 00:53:35
01:54:14
ben leeds mec 00:58:32
00:57:03
01:55:35
theo mumbai un 01:04:26 0:59:43

02:04:09
gavin long saff 01:04:26 0:59:43

02:04:09
millie presland chac
1:04:38 01:09:08
02:13:46
vicky presland gt ben
1:04:38 01:09:08
02:13:46
rachel abbott mec 01:13:18 1:09:53

02:23:11
natalie launder mec 01:13:18 1:09:53

02:23:11
ian launder mec 01:13:18 1:09:53

02:23:11
julian holder tip 01:12:07 1:12:02

02:24:09
rebecca mcvelia tip 01:12:35 1:17:25

02:30:00
john allen sos
1:08:00 01:24:51
02:32:51
anne marie tip
1:17:25 01:16:06
02:33:31
chris king tip
1:17:25 01:16:06
02:33:31
zoie gould tip
1:17:25 01:16:06
02:33:31
kevin brushett billericay striders
1:19:30 01:37:07
02:56:37
lesley smart billericay striders
1:19:30 01:37:07
02:56:37














short route





mel sirrett ss 00:53:56 0:48:07 00:46:16
02:28:19
wendy smalley mec 01:04:46 0:48:15 00:46:16
02:39:17







craig vernon mec 00:51:16 0:45:18

01:36:34
justin ruggles mec
0:49:31 00:54:39
01:44:10
nadine hendrie mec
0:49:31 00:54:39
01:44:10

nightmare at the elms 3

The melting of the Rivenhall glacier turned the enclosed path into an enclosed river but I didn't have an abbreviation for that! The most technical route so far didn't seem to cause too many problems

Lucy and Will took the honours for the short course and andy, melissa and lyn on the long course, the unmentioned bonus clipper was found by a few, only one more to go before the light evenings.

name club run time Bonus/penalty final time
long course 6 miles



andy lager wit 00:48:52
00:48:52
simon ferguson mec 00:50:12
00:50:12
sean ketteridge un 00:52:26
00:52:26
melissa dowell chac 00:53:35
00:53:35
lyn higgs mec 00:53:35
00:53:35
jon byford ss 00:59:38 -00:03:00 00:56:38
peter hodgson lt bad 00:56:45
00:56:45
bill smythe wit 00:56:57
00:56:57
ben leeds mec 00:57:03
00:57:03
sarah colbert mec 01:00:20
01:00:20
david hurley mec 01:00:20
01:00:20
andrew conway tip 01:01:12
01:01:12
david lumby tra 01:01:28
01:01:28
mike gardener un 01:05:30 -00:03:00 01:02:30
jenny richards un 01:05:30 -00:03:00 01:02:30
richard sirett ss 01:06:15
01:06:15
milly presland chac 01:09:08
01:09:08
vicky presland gt ben 01:09:08
01:09:08
jackie sibthorp mec 01:12:30
01:12:30
john mcvelia tip 01:19:06 -00:03:00 01:16:06
anne marie tip 01:19:06 -00:03:00 01:16:06
bob bardell tip 01:19:06 -00:03:00 01:16:06
chris king tip 01:19:06 -00:03:00 01:16:06
zoie gould tip 01:19:06 -00:03:00 01:16:06
katy rehal mec 01:14:29 00:03:00 01:17:29
lorna pettifer mec 01:17:47
01:17:47
john pettifer mec 01:17:47
01:17:47
lyn west mec 01:24:51
01:24:51
chris childs mec 01:24:51
01:24:51
john allen sos 01:24:51
01:24:51
nick richards lt bad 01:30:41
01:30:41
lesley smart billericay 01:37:07
01:37:07
kevin brushett billericay 01:37:07
01:37:07
gavin long saffron dnf

theo mumbai un dnf

short course 3.3 miles



lucy ferguson mec 00:31:22

will ferguson mec 00:31:22

mel sirett ss 00:46:16

wendy smalley mec 00:46:16

phil page mec 00:50:19

tracy page mec 00:50:19

david colllins un 00:50:30

nadine collins un 00:50:30

justin ruggles mec 00:54:39

nadine hendrie mec 00:54:39

nightmare at the elms 2

A cool night suited the mid essex crew as the craigs scooped gold medal places with lyn sharing top spot in the long course with melisa and mel winning the short course for striders

We will be back in two weeks for a different route for number three in the series

Overall Position Name Club Run Time

long route 5.8ml

1 craig dawson mec 0:47:07
2 sean ketteridge un 0:50:54
3 roy read mec 0:51:07
4 andy lager wit 0:51:17
5 simon ferguson mec 0:51:32
6 bill smythe wit 0:52:55
7 peter hodgson lt bad 0:57:34
8 david lumby tra 0:58:09
9 theo mumbai un 0:59:43
9 gavin long saffron 0:59:43
11 lynn higgs mec 1:00:39
11 melisa dowell chac 1:00:39
13 john byford ss 1:01:54
14 colin west mec 1:03:11
15 vicky presland gt ben 1:04:38
15 millie presland chac 1:04:38
17 david collins un 1:07:05
17 phil page mec 1:07:05
17 sarah colbert mec 1:07:05
20 john allen sos 1:08:00
21 rachel abbot mec 1:09:53
21 natalie launder mec 1:09:53
21 ian launder mec 1:09:53
24 simon lashmar billericay striders 1:09:57
24 brendan robinson billericay striders 1:09:57
26 john pettifer mec 1:12:02
26 lorna pettifer mec 1:12:02
26 julian holder tip 1:12:02
29 john mcvelia tip 1:17:25
29 rebecca mcvelia tip 1:17:25
29 anne marie bearme tip 1:17:25
29 chris king tip 1:17:25
29 zoie gould tip 1:17:25
34 lyn west mec 1:18:16
34 chris childs mec 1:18:16
36 peter turner billericay striders 1:19:30
36 laura parish billericay striders 1:19:30
36 keith walker billericay striders 1:19:30
36 kevin brushett billericay striders 1:19:30
36 lesley smart billericay striders 1:19:30
41 sharon bannister ss 1:22:13
42 jane roach mec 1:40:42
42 mandy humm mec 1:40:42
42 helen pepper un 1:40:42
42 michelle edney mec 1:40:42
42 jayne vernon mec 1:40:42





short route 3.4ml

1 craig vernon mec 0:45:18
2 mel sirrett ss 0:48:07
3 wendy smalley mec 0:48:15
4 bruce hogarth-jones mec 0:48:17
5 nadine hendrie mec 0:49:31
5 justin ruggles mec 0:49:31
7 elaine tribley ss 0:51:39
7 chester tribley ss 0:51:39
9 val mccullagh mec 1:03:58
9 nick mccullagh mec 1:03:58

the boggle

A lovely bright winters day greeted the runners in the fifth braintree boggle marathon, a hard frost firmed up the mud and led to new record times for winners, James Bosher by 7 minutes and Steph Jiggins by 16 minutes. Congratulations and thanks to all the participants who completed the tough course and for their support and all their kind words afterwards. Special thanks are due to the volunteers, some for the second time in as many weeks, without whose help these events could not take place.

position female position male position name club run time
1
1 james bosher gfdr 3:09:57
2
2 matt bainbridge gfdr 3:48:26
3
3 ian brazier lt baddow 3:50:36
4
4 darren coates harlow 3:59:50
5
5 malcolm statham chac 4:04:06
6 1
steph jiggins unatt 4:07:35
7 2
tracey woodyard mec 4:07:37
8
6 ben leeds mec 4:10:47
9
7 myles coulson mec 4:12:25
10
8 neil carter ipswich jaffa 4:29:14
11
9 james haskey-jones tiptree 4:32:17
12
10 chris seymour mec 4:34:20
13
11 nicholas genever garden city 4:35:01
14
12 alistair gillan ss 4:35:43
14
12 julian catmull ss 4:35:43
16
14 ashwin shah ldwa 4:37:09
16 3
karen pickering gfdr 4:37:09
18
15 ian lawson gfdr 4:37:15
19
16 david reaves mec 4:42:00
20 4
keely jordan mec 4:42:04
20
17 graham purdham tra 4:46:04
22 5
jennifer lau orwell panthers 4:48:14
23
18 graham baker mec 4:50:13
24 6
shirley fowler haverhill 4:50:31
25
19 robert haldane tra 4:56:13
26
20 gerry mcgovern ldwa 4:56:26
27
21 david hurley mec 4:58:30
28 7
louise goddard ldwa 4:59:10
28 7
mary narey stowmarket 4:59:10
30
22 john stoneman serpentine 5:02:06
30 9
lorraine collins ldwa 5:02:06
32 10
jackie dockerill unatt 5:19:12
33
23 donald sinclair pitsea 5:20:33
34
24 andrew wilmot halstead 5:22:43
35
25 john warne halstead 5:22:53
36
26 keith jackson mec 5:29:43
37
27 ben jiggins unatt 5:30:25
38 11
tina belsom ldwa 5:32:10
39 12
nicky steadman brentwood rc 5:35:26
40 13
julie reeves brentwood rc 5:35:34
41
28 terry nippress unatt 5:36:10
42
29 john tracey pitsea 5:39:02
43
30 roy barnes 100 mar club 5:44:59
44
31 julian holder tiptree 5:53:01
45
32 malcolm bailey tiptree 5:54:17
46 14
marisa christie ss 5:55:05
47 15
maxine seward gfdr 5:55:32
48 16
miranda morgan ldwa 5:58:31
48 16
sue foot north herts rr 5:58:31
50 18
samantha cooper ldwa 6:01:05
51 19
gin lawson unatt 6:06:07
51 19
lisa dalton sudbury joggers 6:06:07
53 21
harriet denis-le-seve unatt 6:08:10
54 22
rebecca denis-le-seve unatt 6:09:33
55
33 john mcvelia tiptree 6:22:12
55 23
rebecca mcvelia tiptree 6:22:12
57
34 john pettifer mec 6:26:18
57 24
lorna pettifer mec 6:26:18
59 25
elaine giles ldwa 6:36:49
59 25
kath evans ldwa 6:36:49
61 27
fran thorne 100 mar club 6:55:05
61 27
julia booker ldwa 6:55:05
63
35 david davidson pitsea 6:55:21
64
36 david lewis ldwa 7:00:36
65
37 mark jackson mec 7:06:13
65
37 paul mclaughlin unatt 7:06:13
65
37 phil gibbs unatt 7:06:13
68 29
nicki benham tra 7:10:11
68
38 keith passingham tra 7:10:11
68 29
jo dyson tra 7:10:11
68 29
anne purham tra 7:10:11
68
38 giles pettitt unatt 7:10:11

hair of the dog

An excellent trail to start the year, thanks to all the ladies for refreshments, a great venue well worth the donation of the race proceeds for refurbishment, hopefully we will be back (as Arnold said?)

Well done to family Ferguson for winning both races between them, and well done to Lyn for making it a Mid Essex Casuals clean sweep

Race 1 LONG HAIR OF THE DOG 6.3 MILES





Overall Position Men's
Position
Women's
Position
Name Club M/F Runner Number Run Time
1 1
SIMON FERGUSSON MID ESSEX CASUALS M 74 00:50:01
2 2
WILL FERGUSSON MID ESSEX CASUALS M 75 00:50:08
3 3
ROGER GOODING SPRINGFIELD STRIDERS M 68 00:51:10
4 4
JOHN HOOD MID ESSEX CASUALS M 78 00:52:06
5 5
JULIAN CATMULL SPRINGFIELD STRIDERS M 3 00:52:23
6 6
BEN LEEDS MID ESSEX CASUALS M 38 00:53:42
7 7
SIMON BAKER MID ESSEX CASUALS M 39 00:54:19
8
1 LYN HIGGS MID ESSEX CASUALS F 50 00:54:26
9 8
KEITH THOMAS BURNDEN HARRIERS M 51 00:54:26
10 9
DAVID HURLEY MID ESSEX CASUALS M 36 00:56:10
11
2 SARH COLBERT SPRINGFIELD STRIDERS F 37 00:56:13
12
3 SUE CLARKE MID ESSEX CASUALS F 69 00:56:21
13 10
DAVID REAVES MID ESSEX CASUALS M 11 00:56:28
14 11
RICHARD TAYLOR SPRINGFIELD STRIDERS M 22 01:00:05
15 12
JON LEGGE SPRINGFIELD STRIDERS M 58 01:01:01
16
4 MILLY PRESLAND COLCHESTER HARRIERS F 62 01:01:29
17
5 SUE AVES SPRINGFIELD STRIDERS F 9 01:01:57
18
5 DONNA HINDLE SPRINGFIELD STRIDERS F 10 01:01:57
19 13
NEIL BRADLEY SPRINGFIELD STRIDERS M 59 01:02:17
20
7 CAROLIENA CAMERON HALSTEAD ROAD RUNNERS F 33 01:03:09
21
8 TREENA CARDER HALSTEAD ROAD RUNNERS F 31 01:03:11
22 14
PHIL JEFFRIES HALSTEAD ROAD RUNNERS M 32 01:03:11
23 15
TIM BROCKINGTON SPRINGFIELD STRIDERS M 76 01:03:45
24 16
PAUL BROOME SPRINGFIELD STRIDERS M 42 01:03:59
25
9 CLARE BROOME UA F 43 01:03:59
26
9 RACHEL BROOME CHELMSFORD ATHLETIC F 44 01:03:59
27
11 VICKY PRESLAND GREAT BENTLEY F 61 01:04:15
28
11 JULIA GARDINER HARLOW RUNNING CLUB F 63 01:04:15
29 17
RICHARD TATTERSALL MID ESSEX CASUALS M 65 01:04:29
30 17
JAMIE ROBERTSON UA M 66 01:04:29
31 19
PETER JOHNSON BURY ST EDMONDS PACERS M 67 01:04:36
32 20
DAVE GAME MID ESSEX CASUALS M 15 01:05:12
33 21
MALCOLM SAVAGE SPRINGFIELD STRIDERS M 55 01:05:53
34 21
JOHN HARDY GRANGE FARM AND DUNMOW RUNNERS M 60 01:05:53
35 23
DAVID HOUGHTION NOMADS M 16 01:05:56
36
13 TERESA WOOD MID ESSEX CASUALS F 45 01:07:23
37
14 HAYLEY MORLEY GRANGE FARM AND DUNMOW RUNNERS F 46 01:07:26
38
15 ALISON GILLAN SPRINGFIELD STRIDERS F 53 01:07:40
39 24
JUSTIN RUGGLES MID ESSEX CASUALS M 64 01:07:40
40 25
ALASTAIR GILLAN SPRINGFIELD STRIDERS M 52 01:07:42
41
16 MARISA CHRISTIE SPRINGFIELD STRIDERS F 72 01:08:21
42 26
MARK CHRISTIE SPRINGFIELD STRIDERS M 73 01:08:21
43
17 JACKIE SIBTHORP MID ESSEX CASUALS F 54 01:08:23
44
18 SHARON SKIDMORE MID ESSEX CASUALS F 23 01:08:32
45
19 KATY REHAL MID ESSEX CASUALS F 24 01:08:34
46
20 JO WYATT MID ESSEX CASUALS F 25 01:08:37
47 27
IAN FOSKEW MID ESSEX CASUALS M 14 01:08:39
48 28
DON SINCLAIR PITSEA ROAD RUNNERS M 20 01:08:42
49
21 VAL SINCLAIR PITSEA ROAD RUNNERS F 21 01:08:42
50
22 ANNA YOUNG GREAT BENTLEY F 56 01:09:25
51 29
ANDREW THORN HARWICH RUNNERS M 57 01:09:25
52
23 SHARON BANNISTER SPRINGFIELD STRIDERS F 70 01:11:56
53
23 ELAINE TRIBLEY SPRINGFIELD STRIDERS F 71 01:11:56
54 30
CHRIS HAYHOW GRANGE FARM AND DUNMOW RUNNERS M 34 01:12:58
55
25 PRU HAYHOW GRANGE FARM AND DUNMOW RUNNERS F 35 01:13:01
56
26 JULIA BINSTEAD MID ESSEX CASUALS F 79 01:13:30
57
27 HELEN WILLIAMS PITSEA ROAD RUNNERS F 26 01:16:09
58 31
PAUL WILLIAMS PITSEA ROAD RUNNERS M 27 01:16:09
59
27 GILLIAN HARRISON PITSEA ROAD RUNNERS F 28 01:16:09
60
29 CAZ WALLIS PITSEA ROAD RUNNERS F 29 01:16:11
61 32
KEVIN WRIGHT SPRINGFIELD STRIDERS M 1 01:16:12
62 33
GARY WALLIS PITSEA ROAD RUNNERS M 30 01:16:13
63 34
JULIAN HOLDER TIPREE ROAD RUNNERS M 5 01:17:31
64 34
JOHN PETTIFER MID ESSEX CASUALS M 6 01:17:31
65
30 LORNA PETTIFER MID ESSEX CASUALS F 7 01:17:31
66
31 SARAH EMINOWICZ UA F 17 01:23:58
67
32 MEL SIRETT SPRINGFIELD STRIDERS F 4 01:24:51
68
33 WENDY SMALLEY MID ESSEX CASUALS F 8 01:24:55
69
34 VAL WHITE MID ESSEX CASUALS F 2 01:25:36
70
35 HEATHER JACKSON MID ESSEX CASUALS F 18 01:26:55
71 36
KEITH JACKSON MID ESSEX CASUALS M 19 01:26:57
72 37
PAUL STUCAS SPRINGFIELD STRIDERS M 48 01:29:24
73
36 FIONA STUCAS SPRINGFIELD STRIDERS F 49 01:29:26
74
37 KATIA JARDINE GRANGE FARM AND DUNMOW RUNNERS F 47 01:34:57
75
38 JENNIFER SPITTLE TRA F 12 01:35:35
76 38
MARK FARTHING UA M 13 01:35:35
77 39
PAUL HOLMAN GRANGE FARM AND DUNMOW RUNNERS M 40 01:55:53
78
39 JUDY HOLMAN GRANGE FARM AND DUNMOW RUNNERS F 41 01:55:55



PHIL DAVIS MID ESSEX CASUALS
77 DNF








Race 2 SHORT HAIR OF THE DOG 3.6 MILES





Overall Position Men's
Position
Women's
Position
Name Club M/F Runner Number Run Time
1
1 LUCY FERGUSSON MID ESSEX CASUALS F 145 00:27:45
2 1
JO FERGUSSON MID ESSEX CASUALS M 146 00:27:45
3 2
ANDREW MASON SPRINGFIELD STRIDERS M 133 00:30:38
4 3
IVAN HOWLETT SPRINGFIELD STRIDERS M 112 00:38:52
5 4
JOHN MCVELIA TIPTREE ROAD RUNNERS M 141 00:41:03
6
2 REBECCA MCVELIA TIPTREE ROAD RUNNERS F 142 00:41:06
7
3 ROBIN HARDING TIPTREE ROAD RUNNERS F 143 00:41:08
8 5
CHRIS HARDING TIPTREE ROAD RUNNERS M 144 00:41:10
9 6
JOHN CLARKE MID ESSEX CASUALS M 140 00:41:12
10
4 VAL MCCULLAGH MID ESSEX CASUALS F 131 00:45:48
11 7
NICK MCCULLAGH MID ESSEX CASUALS M 132 00:45:48
12 8
BEN VEASEY UA M 116 00:46:00
13 9
DAVID GRIDLEY HAVERING 90 M 117 00:46:04
14
5 KATIE PRESLAND BENTLEY F 134 00:48:51
15 10
OLIVER GARDINER HARLOW RUNNING CLUB M 135 00:48:51
16
6 DORIS KOH BARNET F 139 00:49:01
17
7 CLARE PHILLIPS MID ESSEX CASUALS F 147 00:49:26
18
8 PHILIPPA CASS UA F 109 00:54:31
19
9 CATHERINE HULL SPRINGFIELD STRIDERS F 128 00:56:49
20 11
HOWARD JARDINE GRANGE FARM AND DUNMOW RUNNERS M 115 00:58:25
21
10 SYLVIA MONK EH3 F 106 00:59:24
22 12
STEPHEN MONK EH3 M 107 00:59:28
23
11 JACQUI HOUGHTON EH3 F 108 00:59:28
24
12 JILLIAN JIONES MID ESSEX CASUALS F 105 01:03:21
25 13
PHIL PRESLAND BENTLEY M 136 01:05:38
26
13 REBECCA GARDINER HARLOW RUNNING CLUB F 137 01:05:41
27
14 JACKIE WOODROFFE BRENTWOOD F 118 01:06:17
28 14
STEVE DODWELL UA M 120 01:07:29
29 15
TERRY THORNE UA M 121 01:07:33
30
15 JILL THORNE BRENTWOOD F 119 01:07:38
31
16 PAULINE HOWLETT UA F 113 01:09:46
32
17 ALICE HOWLETT UA F 114 01:09:48
33 16
CHRIS WOOD UA M 138 01:13:37
34 17
TONY THOMAS UA M 110 01:14:36
35 18
EWAN THOMAS UA M 111 01:14:40
36 19
KEVIN MARSH UA M 101 01:25:23
37
18 TRACY LODGE UA F 102 01:25:23
38 20
DAVEN RILEY UA M 103 01:25:25
39
19 ELAINE RILEY UA F 104 01:25:27
40 21
PAUL WEST UA M 125 01:26:50
41 22
NICK LAWSON UA M 129 01:27:47
42
20 JO LAWSON UA F 130 01:27:50
43
21 SELENA MATTHEWS UA F 122 01:28:06
44 23
PETER MATTHEWS UA M 124 01:28:09
45
22 DI MATTHEWS UA F 123 01:28:12
46 24
GARETH FISHER UA M 127 01:33:39
47
23 JANE FISHER UA F 126 01:34:27

2018 Trail Race Results